top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBüşra Donat Ergin

Dışarıda Tüketilebilecek Fast-Food Seçenekleri

Güncelleme tarihi: 11 Oca 2020

Tencere yemekleri, fırınlanmış sebzeler, etler, kuru baklagiller, mevsimindeki sebzeler tabii ki her zaman önceliğimiz!

Ancak bazen ❝vaktim yok❞, ❝çalışma şartlarım uygun değil❞, ❝canım çekti❞ gibi bahanelerimiz olabiliyor. 🤔


Bu durumu mümkün olabildiğince aza indirmek isteriz, çünkü sağlıklı beslenmede en önemli noktalardan biri temiz içerik. Fakat dışarıda yiyebileceğimiz birkaç sağlıklı ve diğerlerine kıyasla nispeten daha temiz yani; daha az zararlı, az yağlı, az enerji içeren seçenekler de var aslında.


Mesela;

🍽 1 küçük boy ve ince hamurlu Akdeniz pizza, bol sebzeli vejetaryen pizza veya seviyorsan peynirli seçeneği de düşünebilirsin; ancak yağ miktarı peynir türü nedeniyle artacaktır (kilo vermek gibi bir hedefin yoksa neden olmasın?),

🍽 Beyaz peynirli, biberli, domatesli esmer ekmekli bir tost mesela, gayet kurtarıcı olabilir,

🍽 Izgara et, köfte, tavuk, balık; bunlar en en en iyi seçeneklerden olabilir, ızgara veya şiş eti ayran/yoğurt yardımcıları ile tıpkı evde hazırlanmış gibi tercih edebilirsiniz,

🍽 Ton balıklı, ızgara etli veya ızgara tavuklu salatalar peki??? derseniz içerik olarak harika, salatanın ev titizliğinde yıkanıp hazırlanmış olduğuna inanıyorsanız mükemmel bir tercih!


Son olarak diyelim ki sadece tadını özlediğiniz, tüketmek istediğiniz için hamburger veya bir pizza restoranına gitmeyi düşündünüz ama sağlıklı beslenmeliyim yanınız da baskın.

Bu durumda gerekli malzemeleri alıp evde kendinize ve ailenize gönül rahatlığıyla hazırlayabilirsiniz.


🍔İki dilim tam buğday ekmeği, domates sosu, baharat, köfte. İşte sağlıklı ve leziz bir hamburger. Yanına eğer isterseniz fırınlanmış patates.

🍕 Veyaa, üstü için dilediğiniz sebze ve peynir türünü ekleyerek tam buğday unlu ekmek hamurunun üzerini doldurabilir ve ev yapımı pizzanızı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.


Tüm öğünlerin porsiyonu kişiye göre değişecektir.


35 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page